Studie HSOÚ v Karlovarském kraji
V roce 2021 iniciovalo Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) aktivnější podporu tzv. hospodářsky a sociálně ohrožených území (HSOÚ) v souvislosti s Akčním plánem Strategie regionálního rozvoje České republiky 2021+. Pro kraje to znamenalo vypracovat jednu pilotní studii pro zvolené ORP na svém území dle doporučeného zadání od MMR. Karlovarský kraj se rozhodl zpracovat studie pro všechny ORP v HSOÚ (Sokolov, Kraslice, Ostrov). Jako první zvolil ORP Sokolov a následně ORP Kraslice. Studie byly zpracovány oddělením Sekretariátu Regionální stálé konference ve spolupráci s odborem regionálního rozvoje.
Studie je především určena jako podklad pro strategické dokumenty Karlovarského kraje, podklad pro Ministerstvo pro místní rozvoj pro vznik odpovídajících akčních plánů, případně ji mohou využít i obce a aktéři z území ORP pro své potřeby.
- HSOÚ jsou definována jako územní oblasti ve Strategii regionálního rozvoje České republiky.
- Jsou uvažovány specifické nástroje podpory z národní úrovně pro HSOÚ.
- Územní rozsah studií (správní obvody obcí s rozšířenou působností) je účelný pro zmapování situace a potřeb území pro řízení regionálního rozvoje ze strany Karlovarského kraje.
Studie (Analyticko-implementační plány) pro HSOÚ mají následující cíle:
- Získat objektivní informace o situaci v jednotlivých HSOÚ.
- Získat informace o potřebách a vhodných projektech pro jednotlivá území.
- Zjistit potřebu systémových změn na národní úrovni, které mohou podpořit rozvoj HSOÚ.
- Aktivizovat místní aktéry, podpořit systematickou spolupráci v území.
Postup pro nové zpracování lze rozdělit na tři celky, a to:
1. Analytická práce s daty
2. Ověření poznatků v území a intenzivní diskuze s aktéry:
- Paralelně s vyšším stupněm rozpracovanosti analytické části je zahájena spolupráce s aktéry v ORP (tzv. pracovní skupina). Cílem je ověření získaných poznatků, prioritizace problémů pro potřeby problémové analýzy, a především identifikace potřebných typových projektů a systémových změn.
- Ustanovení neformální pracovní skupiny probíhá na základě úvodní schůzky zástupců Karlovarského kraje a Regionální rozvojové agentury Ústeckého kraje. Následně jsou osloveny další skupiny aktérů v rámci ORP (starostové nebo jejich zástupci, Místní akční skupiny (MAS), svazky, agentury).
- Pro účely zpracování této studie je postupováno v tzv. dvoufázovém modelu diskusních setkání, hlavním tématem I. setkání je prioritizovat problémy území, během II. setkání probíhá představení výstupů z I. setkání a rozvinutí bližší diskuze k výstupům. Dále probíhají individuální setkání mezi zaměstnanci odboru Regionálního rozvoje a starosty obcí v území ORP - ohledně příkladů dobré praxe a zjištění úspěchů i problemů konkrétních obcí.
3. Závěrečné zpracování výstupů.